MICROARRAY CGH

Tüp bebek metodu vasıtasıyla edinilen embriyoların  ortalama %30’u anormal kromozom yapısı (genetik rahatsızlık) bulunmaktadır. Bu sebeple ana rahmindeki embriyolar ya tutunamamıyor ya da embriyolarda düşük gerçekleşmektedir.

Hamileliğin erken dönemlerinde meydana gelen düşüklerin %50-60 kadarına kromozomların bozuk olanları sebep vermektedir. Embriyoların ana rahimine transferi yapılmadan önce birçok kromozomal ve diğer genetik bozuklukların tespit edilmesi ve problemi bulunmayan embriyoların tercih edilerek transferi yapılır. Bu metoda ‘preimplantasyon (tutunma öncesi) genetik tanı’ (PGT) ismi verilmektedir. 

Tüp bebek tedavisinde embriyonun büyüme özellikleri ve dışsal görünüşü embriyonun kromozomları veya genetik yapısı hakkında herhangi bir veri öğrenilememektedir. Kromozom çapındaki bozuklukların hamilelik meydana gelmeden taraması yapılarak sağlıklı embriyoların ana rahmine transferi için ayrılması uygun hastalarda embriyonun tutunma yani hamile kalma ihtimalini çoğaltmakta hem de meydana gelen hamileliklerin erken dönemde düşük yapma ihtimalini azaltmaktadır. Bu metot anne adayının yaşının ilerlemesinden sebeple meydana gelebilecek kromozom anomalileri, tekrarlanan implantasyon (rahime tutunma)’daki başarısızlığı, tekrarlanan düşükler, anomalili fetüsü bulunan hastalar gibi geniş bir kitle üzerinde uygulanabilmektedir.

yok