Tüp bebek ile doğacak çocukların sağlıklı olup olmayacağını belirleyecek metot!

Tüp bebek uygulaması yardımıyla doğacak bebeklerin dünyaya sağlıklı mı yoksa sağıksız mı geleceklerini büyük oranla tespit eden bir metot bulundu. Tüp bebekte bebek üzerinde doğumdan önce gerçekleştirilen genetik testle analizi yapılan bebek Amerika ’ da bir ilk başarıldığı için tıp tarihinde önemli bir gelişme olarak yerini aldı.

İlk defa bir tüp bebek doğmadan önce DNA testine sokuldu “tüp bebek görüntüleme” metodundan yardım alındı.

 

Tüp bebek görüntüleme yardımıyla doğacak bebeklerin sağlıklı olma ihtimali büyük oranda çoğalacak.

Bu metot yardımıyla doğacak bebeklerdeki hastalık ihtimali daha da azalacak

Tüp bebek merkezinde tercih edilecek embriyoların hastalıksız bir doğum ’a erişme ihtimalini artıracağına dair fikir verdi.

Oxford Üniversitesi’nde gerçekleştirilen testlerde, bilim insanları krozomlar üzerinde çalışmalar yaptı. Yakın bir tarihte anne adaylarına aktarılacak embriyoların bütün DNA’sını analiz edebilecek duruma gelmesi muhtemeldir.

Bu metot yardımıyla genom incelemesinin artmasıyla, bebeklerin genetiğinden gelen kanser, kalp veya Alzheimer gibi rahatsızlıkların geçirilme ihtimali azalacak.

Gerçekleştirilen testlerden sonra, doğum için uygun olabilecek 13 tüp bebek embriyosundan yalnızca 3 tanesinin uygun kromozom miktarına sahip olduğu belirlendi. Bu yöntem var olan embriyoları daha uygun bir hale getirmiyor yalnız en uygun embriyoyu tercih etmemize yardımcı oluyor.

“Array CGH’ ismiyle tanınan fiyatı yüksek olan kromozom tespit metoduna göre yeni keşfedilen metodun çok daha iyi olduğunu yönünde kendini kanıtladı.

Bilim insanları bu yeni metot da büyük çaplı araştırma yapılarak doğum yüzdesini artırmak için gereken araştırmaları yapıcaklar.

 

yok