Mikroenjeksiyon mu , Doğal tüp bebek mi ?

Tüp bebek, bu günlerde uygulayanların sayısı iyice artan mikroenjeksiyon metodu, sperm miktarı az olan veya erkek bireyden alınan numunede hiç sperm bulunamaması durumunda biyopsi yardımıyla testislerde yer alan spermlerin (TESE) yumurtalara transfer etme işlemine yardımcı olmaktadır.

Mikroenjeksiyon metodunun artıları nelerdir, Bu metot nasıl yapılıyor?

Üreme hücreleri uygun laboratuvar koşullarında birleştirilmesi neticesinde meydana gelen embriyonlar, anne adayının rahimine aktarılır. Tedavinin tutma ihtimalini kadının yaşı ve spermin kalitesi belirler. Mesela 10 adet yumurtaya 10 adet sperm transferi yapılınca 24 saat içinde işlem yapılanlardan 7 veya 9 tanesinin dölleniyor. Daha sonra embriyonları kontrol altında tutuyoruz. 2 ile 5. Günde büyüyen sağlıklı olan gereken sayıdaki embriyoyu rahime transferini gerçekleştiriyoruz.

Doğal tüp bebek metodu diğer metoda oranla daha az mı tercih ediliyor?

Günümüzde çoğu insanda standart tüp bebek metodu gerçekleştirilmektedir. Yumurtaları ve spermleri uygun koşullarda aynı ortamda bırakılarak sperm yardım almadan yumurtanın içine girerek embriyoyu meydana getiriyor.

Neticede, doğal tüp bebek metodu sınırlı başarı ihtimali varken, tedavide başarı yakalamak isteyen hastalar için basit ve maddi açıdan daha az etkileyen alternatif bir tedavidir. Doğal tüp bebek metodu, yumurtalık rezervi az olan insanlarda kesinlikle denenmelidir.

 

yok