whatsapp

Kıbrıs'ta Yumurta Donasyonu

Yumurta donasyonu hormonsal nedenler, erken menopoz, menopoz gibi sebepler yüzünden bebek yapamayan bayanların çiftlerinden edinilen sperm ile bir donörden (verici) edinilen yumurtanın mikroenjeksiyon metodu yardımıyla döllenmesi ile meydana gelen embriyonun anne adayına transferinin yapılmasıdır.

Taze embriyo transferinde embriyoların canlılık oranları çok yüksek olduğundan hamilelik ihtimali fazla olduğu için merkezlerimizde taze embriyolar ile tedavi yapılır. Transfer gerçekleştirilmeden önce anne adayının rahim iç tabakası ( endometrium) bir takım ilaçlar kullanılarak tedaviye hazır hale getirilir. Rahim iç tabakasının hazır hale getirilmesinde östrojen içeren haplar ya da cilde yapıştırılan preperatlar kullanılır. İlaç tedavisinin ardından sperm ile döllenen yumurtalardan edinilen embryolar 2-3 gün içinde ana rahmine transferi gerçekleştirilir. Bu transferde anne adayının özelliklerine ve geçirdiği tedavilere göre 3 ya da daha fazla miktarda embriyo transferi gerçekleştirilir.

Gebelik elde edildikten sonraki işlemler standart gebelikten herhangi bir farkı yoktur. Yumurta bağışı gerçekleştikten sonra anne olan bayanların üzerinde gerçekleştirilen psikolojik testlerde, bu bayanların çocuklarına olan bağlılıkları, sevgileri ve aile içi bağlarının normal hamilelik sonucu anne olan bayanlardan herhangi bir farkı olmadığını göstermektedir. Yumurta bağışı Türkiye deki yönetmeliklerle engellendiğinden dolayı bu tedavi Kıbrıs’taki tüp bebek merkezlerinde gerçekleşmektedir.

Yumurta donasyonun da ilk aşama (İlk muayene ve değerlendirmeler, rahmin ilaçlarla hazırlanması ve tetkikler) Türkiye’de hastamızın bulunduğu kentteki hastanelerde yürütülmektedir. Daha sonraki aşamalar olan yumurtanın bağışı ve transfer edilmesi işlemleri ise Kıbrıs'taki merkezlerimizde devam edilmektedir.  

 

yok