whatsapp

Kıbrıs Tüp Bebek Yumurta Donasyonu

Yumurta donasyonu hormonsal problemler, erken menopoz, menopoz gibi sebeplerden ötürü bebek sahibi olamayan bayanların eşlerinden edinilen sperm kullanılarak bir donörden (verici) edinilen yumurtanın mikroenjeksiyon metodu yardımıyla döllenmesi ve meydana gelen embryonun daha sonra anne adayına aktarılması işlemidir.

 

Taze embriyo transferinde hamilelik ihtimali fazla olduğundan tüp bebek merkezlerimizde taze embryo yardımıyla bu işlem gerçekleştirilir. Transfer yapılmadan önce anne adayının rahim iç tabakası ( endometrium) ilaçlar yardımıyla hazır hale getirilir.  Rahim iç tabakasında uygun koşullar sağlanmasında östrojen bulunan haplar veya cilde yapıştırılan preperatlar kullanılır. Ardından sperm ile döllenen yumurtalardan oluşan embryolar 2-3 gün sonra ana rahimine transfer edilir. Anne adayının faktörlerine göre 3 ya da daha fazla miktarda embriyo aktarılır.

Gebelik sağlandıktan sonraki aşamalar normal gebelikten herhangi bir farkı yoktur. Yumurta bağışı yardımıyla anne olan bayanların üzerinde gerçekleştirilen psikolojik tetkiklerde, bu bayanların çocuklarına olan bağlılıkları, sevgileri ve aile içi bağlarının doğal yollarla gebe olan bayanlardan herhangi bir farklılığının bulunmadığı görülmektedir. Yumurta bağışı Türkiyedeki yönetmelikler gereği yasaklandığı için bu işlem Kıbrıs’ta gerçekleşmektedir.

Tedavinin ilk basamağı (İlk muayene ve değerlendirmeler, rahmin hazırlanması ve tetkikler) Türkiye’de hastamızın bulunduğu ildeki tüp bebek merkezlerinde yürütülüp daha sonra ki basamakta bağış ve transfer aşamaları ise Kıbrıs'taki Tüp bebek merkezlerimizde gerçekleştirilebilir.  

yok