whatsapp

Kıbrıs'ta Yumurta Nakli

Yumurta nakli, yumurta rezervi az yada hiç olmayan bayanlar için uygulanan bir tüp bebek tedavi yöntemidir. Bu yöntem için bir bayan bağışçı gerekmektedir.

Yumurta nakli bayan bağışçıdan alınan yumurta ile baba adayından alınan spermlerin dış ortamda döllendirilmesi ile gerçekleşir. Dış ortamda dillendirilen yumurta anne adayının rahmine yerleştirilir ve eğer tedavi başarılı olur ve anne rahmi yumurtayı kabul ederse hamilelik süreci başlar. Bu sürecin ilk denemede başarılı olma ihtimali yüksek değildir. Bu ihtimal anne ve baba adayının sağlık durumlarına göre değişiklik gösterebilir. Adayların yaş grubu ve beslenme şekilleri en önemli değişkenlerdir.

Dünya üzerinde Kıbrıs yumurta nakli uygulaması konusunda oldukça önde. Kimi ülkelerin bu tedavi yönteminin yasaklamasının aksine Kıbrıs insan haklarını savunan bir tutum sergilemiş ve uzmanların araştırmalarını desteklemiştir. Buda Jin. Opr. Dr. Mürüde ÇAKARTAŞ DAĞDELEN gibi dünyaca ünlü uzmanların araştırmalarına Kıbrıs'ta devam etmesine sebep olmuştur. Bir çok ünlü uzmanın Kıbrıs'ta tüp bebek tedavisi veren muayenesi bulunmaktadır. Kıbrıs yumurta nakli konusunda oldukça gelişmiş bir ülke haline gelmiştir.

yok