whatsapp

Yumurta Nakli ve Donor Seçimi

Kıbrıs’ta yumurta nakli, son yıllarda tüp bebek merkezlerinde en sık uygulanan yöntemler arasında . Yumurta nakli, anne adayının tamamen kısır bulunması ve yumurta rezervlerinde yetersiz yada hiç yumurta bulunmaması durumunda başvurulan bir tedavi yöntemidir. Yumurta nakli tedavisinde bir yumurta donorüne ihtiyaç duyulur. Uzmanlar bu donorü tüp bebek merkezinin temin etmesi durumunda, donorün belgilerini tamamen gizli tutarlar ve ebeveyn ile donorün karşılaşmalarına engel olurlar.

Yumurta naklinde donor seçilirken, anne adayına en çok benzeyen ve mümkünse aynı etnik kökenden gelen adaylar tercih edilir. Bu sayede bebeğin anneye daha fazla benzemesi sağlanabilir. Aynı zamanda adayın IQ seviyesi ve eğitim durumumda seçme kriterlerinde önemli yer alır. Adayların belli bir zeka seviyesinin üstünde olması istenir.

Yumurta nakli işleminde donor seçiminin ardından, donorden toplanan yumurtalar baba adayından alınan sperm örnekleri ile dış ortamda döllendirilir ve döllenen yumurta anne adayanın rahmine yerleştirilir. Bu süreçte anne adayının rahminin yumurtanın tutunabilmesi için uygun koşullara getirilmesi önemlidir. Bu sebeple anne adayı öncesinde tedavi görür.

yok