whatsapp

Yumurta Nakli Tedavisi ve Aşamaları

Yumurta nakli işlemi tüp bebek tedavisi ile benzer bir tedavi yöntemi olmakla birlikte temel farklılıklara sahiptir. En önemli fark yumurta nakli işleminde bir dönere ihtiyaç duyulmasıdır.

Yumurta nakli işlemi altı aşamalı bir süreçtir. İlk aşama çiftlerin süreç ile tanıştırılması ve gerekli ilk testlerin yapılması aşamasıdır, bu aşama çiftlerin tedavi fikrine alışması için bir geçiş süreci olarak görülebilir.

Yumurta nakli tedavisinin ikinci aşaması donörün seçilmişi sürecidir. Çiftlere genellikle donörün merkezin seçmesi önerilir. Merkez'in donörün seçmesi durumunda, donörün tüm bilgileri merkez tarafından saklı tutulur ve kesinlikle ebeveynlerle paylaşılması yasaktır. Bu süreci daha güvenli kılar. Üçüncü aşama donörün ve anne adayına paralel olarak tedavi uygulama sürecidir. Tedavisinin eş zamanlı olarak paralel ilerlemesi önemlidir.

Dördüncü aşama dış ortamda döllenme aşamasıdır. Donörün toplanan yumurtalar baba adayından alınan sperm örnekleri ile laboratuvar koşullarında kontrollü bir ortamda döllendirilir. Bu süreçte oluşan döllenmiş yumurta, beşinci aşamada anne adayının Rahmi'ne yerleştirilir. Ve altıncı aşamaya geçilir. Yumurta anne Rahmi'ne tutunabilirselerlediğininterler gebelik gerçekleşir.

yok