whatsapp

Yumurta Nakli Süreci

Yumurta nakli altı aşamadan oluşan bir tedavidir. Aşamaları tüp bebek tedavisi ile benzerlik göstermektedir. Yumurta nakli işlemi öncelikle çiftlerin merkeze gelerek süreç ile ilgili bilgi alması ve onlarla ilgilenmek olan uzmanla tanışmaları ile başlar. Bu süreçte aynı Zaman'da çifte gerekli ilk testler yapılır. Yumurta nakli tedavisine başvurmadan önce çiftlerden anne adayının kısır olduğunun kesinlikle kanıtlanması gerekir.

İlk aşamanın ardından çiftlere uygun bir donor seçilir. Donor genellikle merkez tarafından seçilir ve bilgileri aileden gizli tutulur. Fakat bazen aileler kendi yakınlarından bir donor seçmeyi tercih ederler. Bu durumlarda ailenin seçtiği donor üzerine gerekli sağlık testleri yapılır ve sağlık durumu uygunsa donor ile anne adayının tedavilerine paralel olarak başlanır. Donorün olgunlaşmış yumurtaları toplanarak tüp bebek tedavisinde olduğu gibi dış ortamda baba adayından alınan spermler ile döllendirilir.

Yumurta nakli işlemi anne asayı açısından psikolojik olarak zor bir süreç olabilmektedir. Bu sebeple uzmanlar anne adaylarına bu sürece paralel olarak psikolojik destek de almalarını önerirler. Bu süreçte hissettiklerini içine atmak yerine konuşarak anlatmak en doğru yoldur. Kıbrıs'ta yumurta nakli yapan bazı tüp bebek merkezleri aynı zamanda psikolojik destek hizmeti de vermektedir.

yok