whatsapp

Kıbrıs Tüp Bebek Merkezlerinde Yumurta Nakli

Yumurta nakli, sağlıklı bir bayandan alınan yumurta hücreleri ile, erkekten alınan sperm hücrelerinin, yumurtanın döllenmesi işlemidir. Oluşan embriyolar, 3 ila 5 gün arasında anne rahmine transfer edilir. Genel olarak yapılan tüp bebek tedavisinden farklı olarak, anne adayına iğne ile tedavi yapılmaz. İlk olarak bağışlayıcıdan alınan yumurta örneklerinin hormonal yapıları incelenir. Gelişen yumurta veya yumurtalar olgunlaştığında, anne adayı için yeterli sayıda ve iyi kalitede yumurta elde etmektir. Bu süreçte anne adayına embriyoların rahme tutunmasını sağlamak üzere, endometrium (rahim iç duvarı) geliştirici bir tedavi uygulanır. Bu şekilde uterus (rahimi) gebelik için hazır hale getirilir.

Kıbrıs'ta yumurta nakli, belirli kriterlere göre yapılır. Kıbrıs tüp bebek merkezlerine başvuran yumurta donörleri, bu aşamada sizlere yardımcı olacaktır. Bu kişiler, kökenleri, aile geçmişi, fiziksel ve zihinsel yapısı, enfeksiyon hastalıkları, genetik geçişli hastalıkları ve kronik hastalıkları araştırılmış, kan grubu saptanmış sağlıklı kişilerdir.

Yapılan bu işlemler sonucunda, bir tarafta donör bilgileri gizli tutulurken, diğer tarafta anne ve baba bilgileri gizli tutulur. Böylece bağışlayıcı ve anne baba asla birbirini tanımaz.

yok