whatsapp

Yumurta Donasyonu Neden Yapılıyor?

Her yıl kısırlık problemi ile karşılaşan çiftlerin oranı geçen yıllara oranla her zaman için artış göstermiştir.

Bozulan doğa koşulları, katkı maddeleri ile doldurulmuş gıda maddeleri, sağlıksız yaşam ve daha pek çok faktöre bağlı olarak çiftlerden birinde daha belirgin olan kısırlık probleminin gebelik oluşmasını yıllar boyu engelleyerek çiftleri gerçekten zor durumlara düşürdüğü görülüyor. Bu açıdan bakıldığında bilim dünyasının neden yıllardır bu konu üzerinde durduğu da net bir şekilde anlaşılmış olacaktır.

Kısırlık bugün dünyanın her yerinde bir problem kabul ediliyor. Bir problemin çözümü de doğrudan bilimi ilgilendiren konulardan bir tanesi. Kadın ya da erkek kaynaklı problemlerin nedenleri farklı noktalara dayanıyor. İlerleyen yaş, doğuştan gelen birtakım rahatsızlık ve eksiklikler gibi nedenlere bağlı olarak kadının yumurta hücreleri gebelik için yeterli değilse; yumurta donayonu yöntemine başvuruluyor. Bu tedavi yöntemi öncesinde doğru teşhis ve planlama gerçekten önemli. Tedavinin öncesinde uygulanabilecek çeşitli tedavi yöntemlerinin de genel anlamda bulunduğu düşünüldüğünde tıpta ve bilimde çaresiz bir dert bulunmadığı gözler önüne serilmiş olacaktır. Sperm donasyonu da yine erkek kaynaklı problemlerde tercih edilen alternatif bir tedavi yöntemi olma özelliği ile biliniyor. Teknik olarak erkek tarafının problemi çözülemediğinde daha sağlıklı erkek donörlerin sperm hücresinin kullanılmasını ifade eden bir tedavi yöntemi. Bu tedavi yönteminin de başarı oranı ciddi boyutlarda. Bu yüzden hiçbir zaman için bebek sahibi olamayacağım düşüncesine kapılmamanız önerilir. Kıbrıs tüp bebek alanında son yıllarda gerçekten ciddi atılımların yapıldığı bir bölge durumuna gelmiş durumda. Bu anlamda tercih edilme yüzdesi de gün geçtikçe artış gösteriyor. Her geçen gün daha fazla insanı kendisine çeken Kıbrıs’ın her anlamda zengin bir bölge haline dönüştüğünü de ziyaretçilerinin oranından anlayabiliyoruz. Son birkaç yılda daha da yoğunlaşan Kıbrıs tüp bebek merkezi kurumlarının gelen bazı durumlarda gelen bireylerin tamamına yardımcı olamadığı dikkat çekiyor. Yumurta donasyonu dahi yapılmakta.

Ciddi manada ziyaretçi çeken Kıbrıs’ın çok yoğun olduğu dönemler olmakta. Bu bakımdan alanında başarılı bir uzman ve merkez araştırması yaparak bir an evvel randevunuzu almanız ve bu konuda fazla gecikmemeniz özellikle tavsiye edilir. Jin. Opr. Dr Mürüde Çakartaş Dağdelen  bu alanın değerli isimlerinden. Kıbrıs’ta kendi merkezi bünyesinde yapmış olduğu çalışmalar, yürüttüğü tedaviler Kıbrıs genelinde olduğu gibi dünya genelinde de dikkat çeken faktörler arasında yer alıyor. 

yok