whatsapp

Sperm Donasyonu ve Kıbrıs Tedavi Seçenekleri

Sperm donasyonu sperm üretimi yeterli olmayan gebelikte çok fazla şansı bulunmayan erkeklerde uygulanan alternatif bir tedavi yöntemidir. Bakıldığı zaman her erkekte bu yönteme başvurulmadığı görülür. Sperm üretimi yeterli düzeylerde olan erkeklerde gereksiz ve yanlış bir tedavi olur. Genel anlamda son seçenek olarak düşünülen bu yöntemin sperm bankasından alınan sağlıklı sperm hücreleri ile devam ettirildiği dikkat çeker. Danimarka ve Amerika’da bulunan sperm bankalarından çiftlerin fiziksel özelliklerine en yakın olanı talep edilir ve sperm hücresinin merkeze ulaşmasının ardından tedavi başlar. Bu açıdan bakıldığında; baba bir başkası olur ve çiftler genelde bu durumu kimseyle paylaşmazlar. Paylaşıp paylaşmamak tamamen çiftlerin kendi inisiyatifinde olan bir durumdur. Her yıl yüzlerce ailenin ülkemizden Kıbrıs’a bu yöntemden yararlanmak için gittiği bilinir.

Yumurta donasyonu tedavisinde de benzer bir mantık söz konusudur. Yumurta üretimi gebelik için birtakım nedenlerden dolayı yeterli olmayan anne adaylarında tercih edilir. Yıllardır bebek sahibi olamadıysanız; beklemenin hiçbir mantığı yok. Bu açıdan bakıldığı takdirde doğru yerde doğru zamanda tedaviyi yaptırmak gerekir. Kıbrıs tüp bebek merkezi araştırmasında doğru noktayı bulmak çok önemli. Doğru yerlerde yaptırılacak tedavinin başarı yüzdesi takdir edersiniz ki; çok daha fazladır. Ülkemizde binlerce tüp bebek merkezi bulunmasına rağmen bazılarının başarı yüzdesi oldukça üst sınırlardadır. Bu bakımdan doğru merkez seçimi gerçekten önemli ve değerli. Kıbrıs tüp bebek tedavisinde ön plana çıkan özellikleriyle dikkat çeker ve çekmeye de devam edecektir. Yıllardır yetkili birimlerin alternatif tedavi seçeneklerinde yasal hiçbir engel koymaması pek çok insanın Kıbrıs’ı tedavi amacıyla tercih etmesine neden olmuştur.

Jin. Opr. Dr Mürüde Çakartaş Dağdelen bu alanda kaliteli isimlerdendir. Gözünü kapalı güvenebileceğiniz bir uzman doktor olması gerçekten işini iyi yapmasından kaynaklanır. Kıbrıs’a bebek sahibi olmaya gidecekseniz; vakit kaybetmeden kendisiyle irtibata geçmeli ve randevunuzu almalısınız. Muayene ve birtakım süreçlerin ardından gebelik planlaması yani; tedavi planlaması yapılacaktır. Sorunun net bir şekilde ortaya konması bu süreçte çok önemli. Sorunu nokta atışıyla bulan bir uzman doktorda tedavinin başarısında önemli bir rol oynamakta. Günümüz koşullarında kısırlık bir kader değil! Bu yüzden; dikkatle hareket edilmesinde büyük fayda bulunuyor.

yok