Yumurta Donasyonu En İyi Nerede Yapılır?

Hormonal sebepler, erken menopoz, menopoz gibi sebeplerden dolayı anne olamayan kadınların eşlerinden elde edilen sperm hücreleri ile bağışçı denilen sağlıklı kadınlardan alınan yumurta hücrelerinin mikroenjeksiyon yöntemi ile bir araya getirilerek döllenmesi neticesinde ortaya çıkarılan embriyonun anne olmak isteyen hanıma transferi ile tamamlanan bir tedavi yöntemi olan yumurta donasyonu, son yıllarda bebek sahibi olmak isteyen ancak kadın kaynaklı problemlerden dolayı bu amacına ulaşamamış pek çok çiftin tercih ettiği yöntemlerden biri olma özelliği ile biliniyor. Günümüz şartları ve teknolojik gelişmelere dikkate alındığında akla gelebilecek her türlü sağlık problemine uygulanabilecek tedavi yöntemlerinin neden bu kadar ileri seviyelere ulaştığı ve başarı oranını arttırdığı gözler önüne serilmiş olacaktır. Gelişmiş ortamlar içerisinde gelişmiş imkanları tedavi yöntemlerinde deneyen ve belirli bir sürenin ardından başarıya ulaşan bilim insanlarının yapmış oldukları buluşlar elbette pek çok çiftin umudunu yeşertmiştir. Bebek sahibi olmak her çiftin ortak hayalleri arasındadır ve bu noktada yaşanacak en ufak bir problemin son derece büyük problemleri de beraberinde getirdiği dikkat çeker. Yıllardır istemesine rağmen bebek sahibi olamayan çiftlerin zamanla boşanmanın eşiğine geliyor olması toplumlarda son derece önemli olan aile kavramının zamanla yok olmasına neden olmaktadır. Kadın kaynaklı gebelik problemlerinde son çare olarak düşünülen yumurta donasyonu yönteminin bugün; Kıbrıs, Yunanistan, İngiltere, ABD ve İsrail gibi noktalarda son derece gelişmiş yöntemlerle uygulandığı biliniyor.

Ülkemizde bu problemi yaşayan pek çok insanın yakın bir konumda bulunması ve vize - pasaport problemleri ile uğraştırmaması nedeniyle Kıbrıs’ı tercih ettiği görülüyor. Kıbrıs’ın yıllardır sonsuz bir imkanla bu alanda ilerlemiş olması insanların bu noktayı tercih etmesine neden olmuştur. Cinsiyet seçimi, yumurta donasyonu, sperm donasyonu, tüp bebek ve her türlü alternatif tedavi yönteminin herhangi bir sınırlama olmadan rahatça uygulanabildiği nadir bölgelerden bir tanesi olduğunu söyleyebiliriz. Dünya genelinde bebek sahibi olamayan çiftlerin uygulatabilecekleri tedavi yöntemlerinin tamamının serbest olduğu bir ülke bulunmamaktadır. Bugün; Avrupa ülkelerinin birçoğunda cinsiyet seçimi yöntemi çeşitli nedenlerden dolayı yasaklanmış yöntemlerdendir. Aynı şekilde ülkemizde de yasaklanmış pek çok yöntem mevcut. Tüp bebek ülkemizde yasak olmayan tedavi yöntemlerinden bir tanesi iken pek çok insanın Kıbrıs’a gitmesinin nedeni elbette bu alanda son derece gelişmiş yöntemlerin uygulanabilmesinden ileri gelmektedir. Her ne kadar ülkemizde de bu alanda değerli uzmanlar bulunsa da Kıbrıs bu alanda pek çok dünya ülkesine kafa tutmakta. Yumurta donasyonu fiyatı alabileceğiniz kliniği bulmadan internette okuduğunuz ortalama fiyatlara güvenmemenizi öneririz. Yapılacak aynı işlemlerin hizmet alınacak klinikler arasında dahi değişebileceğini aklınızdan çıkarmamanızda yarar bulunuyor.

Kıbrıs tüp bebek noktasında son derece değerli uzmanlara, donanım bakımından yeterli kliniklere sahip adalardan bir tanesidir. Ülkemizden son derece rahat bir şekilde ulaşılabilecek bir ada olması da bu anlamda pek çok çiftin buraya yolculuğa çıkmasına neden olmakta. Donasyon yönteminde taze embriyo transferi hamilelik şansını arttıran faktörlerden bir tanesi. Kıbrıs genelinde yapılan transfer işlemlerinin taze embriyo ile gerçekleştirildiği dikkat çeker. Bu anlamda çiftlerin işi şansa bırakılmaz. Tüp bebek, donasyon ya da diğer yöntemlerde normal gebeliklerden hiçbir fark bulunmadığı araştırmalarla ortaya konulmuştur. Alternatif yöntemlerle doğan bebeklerin annelerine bağlılıkları, sevgileri ve aile içi bağları son derece normal durumlarda kalmıştır. Bu bakımdan anne adaylarının bu konuda bir tedirginlik hissetmelerine hiç gerek bulunmuyor. Donörden elde edilen yumurta hücrelerinin döllendikten sonra anne adayının rahmine yerleştirilmesi öncesinde rahim çeşitli ilaçlarla hazır hale getirilmekte.

yok