Kıbrıs Tüp Bebek Teknolojisi

Teknolojinin gelişiminin dünya genelindeki tüm alanlara etki ettiği ve en başta da tıp dünyasını etkilediği biliniyor. Onlarca yıl öncesinde akla hayale gelmeyecek pek çok tıbbi tedavi yönteminin günümüzde uygulandığı ve sıradan bir hale geldiği görülüyor.

 

Modern dünya etkileri ile birlikte insan hastalıklarının çeşitlenmesi bilim dünyasında gerçekleştirilen çalışmaların daha yoğun bir hale getirilmesine neden olmuştur. Doğal olarak yıllar içerisinde geliştirilen çeşitli yöntemlerin sıra dışı durumlara geldiği görülmekte. Her kesimden insanın kendine has sağlık problemlerini ortadan kaldıran çeşitli tedavi yöntemleri günümüzde mevcut. Bu yöntemlerin en başında elbette kısırlık tedavisi gelmekte. Çiftlerden herhangi birinin çeşitli problemlerinden dolayı çocuk sahibi olunamaması alternatif tedavi yöntemlerini ortaya çıkarmıştır. Kıbrıs tüp bebek teknolojisi teknolojiden yararlanılarak bilimsel tedavilerin bir araya getirilmesini ifade eden bir kavram. Gelişmiş teknolojik cihazlarla insanların problemlerinin teşhis ve tedavisinin daha modern hale getirilmesini kapsıyor. Kıbrıs tüp bebek merkezi seçeneklerinin son yıllarda ciddi bir artış göstermesinin nedeni son yıllarda insanların sağlık turizmi bakımından tercih ettiği bir bölge olmasından kaynaklanmakta. Kıbrıs genelinde faaliyet gösteren merkezlerin bazılarının gebelik oranı dünya genelinde en yüksek olan merkezler olduğunu söylemek mümkün. Bu açıdan bakıldığında pek çok insanın dünya genelinden geldiği Kıbrıs’ın neden tercih edildiği görülüyor. Yumurta donasyonu işleminin kadın kaynaklı problemlerde sperm donasyonu işleminin ise; erkek kaynaklı problemlerde başvurulan yöntemlerden olduğunu söylemek mümkün. Kadın ya da erkek kaynaklı problemlerin çözümünün mümkün olmadığı durumlarda sağlıklı donörlerden üreme hücrelerinin alınması mantığını ifade eden donasyon Kıbrıs’ta sıkça uygulanan işlemlerden bir tanesi.

 

Jin. Op. Dr. Mürüde Çakartaş Dağdelen Kıbrıs’ta başarılı çalışmaları ile yıllar içerisinde tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başarmış nadir isimlerden. Bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin dertlerine derman olabilecek çalışmaların altına imzasını atmış olan uzman doktorun özel uzmanlık ve çalışma alanları bu alana çok ciddi katkılarda bulunmuştur. Üremeye yardımcı tedaviler noktasında son çıkan teknolojik donanıma sahip olan kendi merkezinde faaliyetlerini sürdüren uzmanın kendisinden bahsettirdiğini ifade etmek mümkün. Ne yaptığını bilen bir uzman olması tercih edilme yüzdesini arttıran faktörlerin başında geliyor.

yok