whatsapp

Sperm Donasyonu Türkiye’de Yasak mı?

Sperm donasyonu dünya genelinde ilk uygulamasından itibaren ülkemizde yasaklanmış bir tedavi olma özelliği taşımakta. Ülkemizde bu tedaviyi yaptırmayı düşünen bireylerin yasal engellerle karşılaşacağını söyleyebiliriz. Dini nedenlerden dolayı yasaklanmış olan bu tedavinin dünya ülkelerinin bir kısmında ve Kıbrıs’ta yapıldığını ifade etmekte fayda görüyoruz.

Dünya genelinde de yasaklı olan bazı tedaviler vardır. Örneğin; cinsiyet seçimi. Tüp bebek uygulaması yaptıran çiftlerin istedikleri cinsiyeti belirtmelerinin dahi yasak olduğu bazı ülkeler çiftlerin özgürlüklerini sınırlamakta. Bu açıdan bakıldığında en makul seçenek Kıbrıs olarak görülmektedir. Kıbrıs’ta gebeliğe yardımcı ne kadar tedavi seçeneği var ise; hepsinin problemsiz bir şekilde yaptırılabileceğini söyleyebiliriz. Kıbrıs’ın yıllardır bu konudaki tutumu net ve özgürlüklerle dolu bir bölge. Hal böyle olunca tüm dünya genelinde en çok gebelik oranlarına sahip merkezlerin Kıbrıs’ta olduğu görülmekte. Kıbrıs tüp bebek imkanlarına Avrupa ülkelerinde dahi rastlayamayacağınızı söyleyebiliriz. Bu yüzden; fazla uzağa gitmenize hiç gerek bulunmuyor. Kıbrıs tüp bebek merkezi imkanları Avrupa ülkelerinden hiçbir şekilde geri kalmamıştır. Gönül rahatlığı ile tedavinizi yaptırabileceğinizi söylemek mümkün. Günümüz modern şartlarında kısırlığında kendi içinde pek çok çözümü bulunmakta. Önemli olan bu çözümü sizlere sunabilecek kapasitede merkezlere gitmek ve alanında başarılı isimlerin kontrolünden geçmek olmalıdır. Herhangi bir merkez ya da herhangi bir uzmanın sizlere katacağı hiçbir şey yoktur. Bu yüzden tedavi seçeneği ne olursa olsun tam donanımlı bir merkez ve içinde alanında başarılı bir uzman olmalı. Yumurta donasyonu, cinsiyet seçimi gibi tedavi ve seçeneklerin Kıbrıs’ta serbest olduğu ve her uzman doktorunda layıkıyla bu tedavileri yapamadığını bilmelisiniz. Bu bakımdan iyi bir uzman doktorun merkezden dahi önemli olduğunu belirtmek isteriz. Tüm donanımlara sahip merkezlerde alanında başarılı uzman doktorların bulunması halinde tedavilerin başarı oranı artış gösterecektir.

Jin. Opr. Dr Mürüde Çakartaş Dağdelen bu alanda marka olmuş isimlerden. Kıbrıs’ta alanında başarılı uzman doktor denince ilk akla gelen isimlerden olmasının nedeni yıllardır gösterdiği faaliyetleri ve alanındaki devrim niteliğindeki manevraları ile mümkün olmuştur. Kıbrıs’ta kendinizi koşulsuz, şartsız teslim edebileceğiniz bir uzman doktor arıyorsanız; doğru ismi bulduğunuzdan emin olabilirsiniz.

yok