Yumurta Donasyonu Her Ülkede Yapılıyor mu?

yumurta donasyonu

Kadınların yaşadığı kısırlık problemlerinin ortadan kaldırılamaması ve yumurta hücresi üretiminin defalarca denenmesine rağmen bir türlü sağlanamaması durumunda çiftlerinde onayı ile çeşitli tedavi yöntemleri denenir. Bunlardan ilki elbette yumurta donasyonu yöntemidir.

Tedavi yönteminin çıkış amacı: problemli tarafın devre dışı bırakılıp daha sağlıklı üreme hücreleri ile hareket etmek olduğunu söyleyebiliriz.

Erkek kaynaklı problemlerde de sperm donasyonu ismi verilen bir tedavi yöntemi düşünülür ve hemen hemen mantık aynıdır. Bilindiği üzere erkek üreme hücresi spermler kadın üreme hücresi yumurta hücreleridir. Sağlıklı bir gebelik adına kadın - erkek her iki tarafın üreme hücreleri yeterli oran ve kaliteye sahip olmalıdır. Bu dengenin çeşitli nedenlerden dolayı sekteye uğraması ve çeşitli tedavi yöntemleri ile ortadaki problemin onarılamaması durumunda farklı bir aday devreye sokulur ve problemli tarafın yerine sağlıklı bir donörden alınan üreme hücreleri kullanılır. Kadın - erkek her iki taraf içinde sağlıklı donörlerden elde edilmiş sağlıklı üreme hücreleri mevcuttur. Bu bakımdan problem hangi taraftan kaynaklanırsa kaynaklansın çok rahat bir şekilde ortadan kaldırılabilmekte. Kıbrıs tüp bebek seçeneğini düşünen çiftlerin bu kararlarının ne kadar doğru olduğunu ifade etmek isteriz. Merkezlerin sayısının ciddi boyutlarda olduğu ve buna bağlı olarak uygulanan tedavilerde de çeşitliliğin bu yolla sağlandığı söylenebilir. Gerçekten doğru bir şekilde uygulanan tedavilerle yıllar içerisinde binlerce insanı bebek sahibi yapmayı başarmış olan Kıbrıs’ın dünya genelindeki başarısı bilinen bir gerçek. Pek çok başarılı isme ev sahipliği yapmasının yanı sıra; modern sistemlerle donatılmış modern merkezleri gerçekten dikkat çekiyor.

Avrupa ülkelerinde sunulan sağlık hizmeti kalitesini bünyesinde barındıran ve bazı merkezleri sayesinde çok daha iyisine sahip olan Kıbrıs’ın hangi açıdan bakılırsa bakılsın avantajlı olduğunu söylemek mümkün. Kıbrıs tüp bebek merkezi araştırması ile hareket ederek doğru sonuçlarla karşılaşmanız mümkün. Bu yüzden; kapsamlı araştırmalar yapmalı ve araştırmalar neticesinde elde edeceğiniz veriler doğrultusunda hareket etmelisiniz. Yumurta donasyonu tedavisi her ülkede yapılsa da sperm donasyonu ülkemizde yasaktır. Bu tedaviyi yaptırmak isteyen çiftlerde isteseler de istemeseler de yurt dışına çıkmak zorundalar. Her alanda başarılı bir isim elde etmek istiyorsanız; Jin. Opr. Dr Mürüde Çakartaş Dağdelen doğru isim olacaktır.

yok