whatsapp

Kıbrıs Cinsiyet Seçimi ve Belirleme

Cinsiyet Belirlemenin Yasal Boyutu: Kıbrıs Tüp bebek Merkezlerinin preimplantasyon genetik taramayı cinsiyet seçimi amaçlı uygulanması yasaktır. Tıbbi gereklilik durumunda izin alınarak yapılabilir.

 

Cinsiyet Seçimi İçin Kıbrıs

Gelişen teknolojinin de yardımıyla,  tüp bebek tedavisi sonucunda elde edilen embriyolardan kök hücre almak suretiyle,  bebeğin kız mı, erkek mi olacağını anlamaya yönelik çalışmalara Cinsiyet Belirleme diyoruz. Cinsiyet seçimi Kıbrıs’ta yaklaşık 15 yıldır yasal olan bir uygulamadır ve Avrupa dahil bir çok ülkede cinsiyet seçimi uygulaması yasal olmadığı için, çocuk sahibi olmak isteyen aileler Kıbrıs’ı tercih etmektedirler. Bunun yanı sıra hem ekonomik bakımdan, hem de harika tatil havasından dolayı Kıbrıs, sizin için en ideal adrestir.

Cinsiyet Tayini Yöntemi

Cinsiyet tayininde bulunmak isteyen ailelerin çocuk sahibi olup olmadıklarına bakmaksızın, öncelikle tüp bebek tedavisine başlarlar. Amaç, anne adayının ilaçlar aracılığı ile yumurta sayısını artırmaktır (indüksiyon). Bu ilaçlar, anne adayının yaşına göre belirlenen dozlarda kullanılmakta olup, ilaç tedavisi yaklaşık 7-12 gün kadar sürmektedir. Yumurta hücreleri yeterli büyüklüğe ulaştığı zaman iğne ile yumurta çatlatma işlemi yapılır ve yumurta toplama işlemi gerçekleştirilir. Bu işlem basit ve ağrısız bir işlem olup genel veya lokal anestezi ile uygulanmaktadır.

Cinsiyeti Belirlemek Mümkün mü?

Anne adayından yumurta toplama işlemi gerçekleştirilirken, baba adayından da sperm hücreleri alınır. Daha sonra bu yumurtalar döllenerek embriyolar oluşturulur. Oluşturulan kaliteli embriyoların gelişim süreci titizlikle takip edilir ve döllenmenin üçüncü gününde cinsiyet belirleme yöntemi ile embriyolar tayin edilir.

Cinsiyet Seçimi

Cinsiyetin tayin edilmesi işleminden iki gün sonra, istenilen cinsiyetteki sağlıklı embriyolar anneye transfer edilerek işlem tamamlanır.

Transferden kısa bir süre sonra yapılacak olan kan testi ile hamilelik sonuçları kontrol edilir.

 

Kıbrıs Cinsiyet Seçimi Fiyatları

Kıbrıs’ta cinsiyet seçimi fiyatları, uygulanan işlemlere, tedavi yönetmine ve tüp bebek merkezlerine bağlı olarak değişkenlik göstermekte. 5000 – 8000 Euro arasında değişen fiyatlara konaklama ve ulaşım bedelleri isteğinize bağlı olarak dahil edilebilir.

 

Kıbrıs’ta Cinsiyet Seçimin Ahlaki Yönleri ve Avantajları

            Teknik olarak bazı çevrelerce, kız-erkek popülasyon dengesini bozabileceği, doğal dengeye müdahale etmek olacağı gibi bir takım düşüncelerle cinsiyet seçimi ahlaki bulunmasa da, aşağıda sıraladığımız nedenlerden dolayı bu bakış açısını kabul etmiyoruz.

Tüp Bebek Cinsiyet Seçimi Avantajları

-          Cinsiyet belirleme işleminde, bebeğin kız veya erkek olmasının seçimi dışında, oluşabilecek genetik rahatsızlıklar önceden tespit edilerek, sağlıklı bireylerin dünyaya getirilmesi hedeflenir.

-          Down sendromu, Monozomi, Trizomi gibi sık rastlanan hastalıklar önceden belirlenebilir.

-          Yapılan işlemler ve seçilen embriyolar ile, yaşı ilerlemiş anne adayları daha sağlıklı bir hamilelik dönemi geçirir.

-          Kontrolsüz çoğul gebeliği önlemek mümkündür.

-          Hamilelik sürecinde bir takım sağlık sorunları sebebiyle anne adaylarının hamileliğine son vermek gerekebilir.  Sağlıklı embriyo seçimiyle bu tip risklerin de önüne geçmek mümkündür.

yok