whatsapp

Taşıyıcı Annelik ve Sağladığı Faydaları Nelerdir?

Öncelikle, taşıyıcı annelik ve yumurta donasyonunun birbirinden farklı uygulamalar olduğunu belirtmekte fayda vardır. Taşıyıcı annelik uygulamasında, yumurta ve sperm hücreleri anne-baba adaylarından alınır. Döllenen hücreler başka bir rahme yerleştirilir ve doğuma kadar da orada kalır. Yani, taşıyıcı annelik uygulamasında, bebek sadece başka bir rahimde büyür. Fakat bebeğin biyolojik anne-babası, yönteme başvuran ve kendi üreme hücrelerini veren çiftlerdir.

 

Gerek dini, gerek ahlaki, gerekse birçok ülkede kanunen yasak olması, taşıyıcı annelik uygulaması hakkında birçok tartışmayı doğurmuştur. Ahlaki mi? Dinen caiz mi? Yasak mı? Bu yöntemin uygulandığı ülkeler var mı?

Esasında, tıpkı tüp bebek uygulamaları gibi, bu yöntemi de benzer şekilde değerlendirmek gereklidir. Maalesef, dünyadaki tüm çiftler, çeşitli sağlık sorunları nedeniyle doğal yollardan çocuk sahibi olamamaktadır. Bu nedenle de anne-baba olabilmek adına farkı alternatifleri değerlendirmektedirler. Bunlardan biri de taşıyıcı annelik uygulamasıdır.

Taşıyıcı Annelik Uygulamasının Avantajları Nedir?

  1. Taşıyıcı annelik uygulaması, biyolojik olarak üremesi mümkün olmayan çiftler için umut ışığı olmuştur.
  2. Üreme yetisine sahip olsa dahi, zayıf rahim duvarı gibi hamileliği riske atan durumlarda anne-çocuk sağlığını korumakla beraber, yine çocuk hayali uran çiftler için oldukça önemli bir yöntemdir.
  3. Belli aşamaları, tüp bebek uygulamalarıyla aynı olduğu için, cinsiyet seçimi ile sağlıklı bir bebeğin dünyaya gelmesi sağlanabilir.
  4. Yine, döllenmiş hücrenin taşıyıcı anne rahmine nakledilmesinden hemen önce, gerekli sağlık taramaları ile doğacak bebeğin kalıtsal bir hastalığa sahip olup olamayacağı önceden tespit edilebilir.

yok