whatsapp

 

Vajina Daraltma Tedavisi   Kıbrıs Tüp Bebek Merkez'lerinde  başarıyla gerçekleştirilen bir yöntemdir.

Vajina (vajen) nedir? Vajina yapısı...


Kadınlarda bulunan ve dış genital organ olarak tanımlanan Vajina (Vajen) 10 cm uzunluğa kadar ulaşabilen ve esneme kabiliyeti yüksek bir kas dokusundan meydana gelen bir kanaldır. Bu kanal aynı zamanda doğum kanalı ve rahimden gelen adet kanının dışarıya atıldığı kanaldır. Kadınlarda idrar atımının gerçekleştiği idrar kanalı (üretra) vajina içerisinden geçmektedir.

 

Vajinanın sınırlarını ise şu şekilde tanımlanabilir; iç genitalya ile dış genitalyayı ayıran ve kızlık zarı ile başlayıp rahim ağzı organının bulunduğu alanın sonu vajenin sınırları olarak tanımlanabilir.Vajina yaşa bağlı olarak, doğum sonrası, jinekolojik müdahaleler sonrası, kürtaj operasyonları ve cinsel ilişkiye bağlı olarak sıkı yapısını bir süre sonra kaybedebilir. Tüm bunlar haricinde bazı kişilerde yapısal olarak vajina, normalden çok daha geniş bir yapıya sahip olabiliyor. 20 yaşında olmasına ve daha önceden yukarıda belirtmiş olduğumuz hiçbir sebeple uzaktan yakından ilişkisi olmayan bir hastamızın, vajen yapısının geniş olması nedeniyle vajina daraltıcı ameliyat gerçekleştirdiği karşılaştığımız vakalar arasında yer almaktadır.  

Vajina sıkılığının azalması sadece doğumla gerçekleşen bir deformasyon değildir. Özellikle cinsel ilişki sırasında boşluk hissi ve vajenden gaz çıkışı gibi durumlar rahatsızlık verebildiği gibi duyarsızlaşmaya da neden olmaktadır. Kısacası bu şekilde operasyonlar daha önceden doğum yapmamış kişiler üzerinde de uygulanabilmektedir.

Vajen daraltma ameliyatı nedir?

Vajina sıkılığının azalmasına, gevşemesine ve  esnekliğini kaybetmesine bağlı olarak cinsel tatminsizlik, duyarlılık kaybı ve his azalmasını beraberinde getirmekte ve cinsel yaşamın farklı bir yönde ilerlemesine neden olmaktadır.

Genişlemiş ve sıkılığını kaybetmiş vajinaya tekrar sıkılık kazandırmak adına yapılan ameliyatlara “vajinal daraltma ameliyatları” diğer bir deyişle “vajina yenileme”, “vajina sıkılaştırma”, “vajinal gençleştirme”, “vajinoplasti” yahut “vajen daraltıcı operasyon” isimleri verilir. Bu ameliyat vajina estetiği kapsamında ele alınmaktadır.

KKTC Tüp Bebek Merkezleri

Bize Ulaşın →  

yok